Aktualności
Gmina Sękowa
2021-04-03Wyścig Samochodowy Magura Małstowska
Sport samochodowy, któremu towarzyszą ogromne emocje, wraca po rocznej przerwie. To już ósmy raz na teren Gminy Sękowa – Magura Małastowska będzie areną zmagań III i IV rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Piękna przyroda, zabytki architektury drewnianej, atrakcje historyczne, uzdrowisko Wapienne zachęcają, aby tutaj być i zostać na dłużej pozwalając by emocje po wyścigu opadały powoli. W trakcie pobytu warto zobaczyć:
- Cmentarz nr 60 na Przełęczy Małastowskiej- należy do najbardziej znanych i najpiękniejszych w Beskidzie Niskim należy zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča cmentarz nr 60 na Przełęczy Małastowskiej znajdujący się opodal trasy wyścigu. Na terenie gminy Sękowa znajduje się 23 cmentarze wojenne będące świadectwem ogromu działań wojennych na tym terenie. Schronisko turystyczne na Magurze Małastowskiej stanowi dogodny punkt wyjściowy na szlaki turystyczne Beskidu Niskiego.
- Najciekawszymi obiektami na szlaku architekturydrewnianej sądwa obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultur UNESCO jest to Drewniany kościółek w Sękowej, oraz cerkiew w Owczarach wpisana w 2013r.
- Ważnym elementem krajobrazu i historycznego dziedzictwa sącerkwie i obiekty sakralne architektury drewnianej jest ich w gminie 11 – prawdziwe arcydzieła sztuki budowlanej, z charakterystycznymi kopułami, potrójnymi krzyżami oraz malarstwem ikonowym wewnątrz. W cerkwi greko-katolickiej w Bartnem znajduje się obecnie Muzeum Sztuki Cerkiewnej.
- Uzdrowisko Wapienne – Znajdują się tu wody siarczkowe o niskim stopniu zmineralizowania.
- Nad uzdrowiskiem na szczycie góry Ferdel znajduje się Wieża widokowa wysoka na 25m. Aby wyjść na wieżę trzeba pokonać 110 schodów – warto, bo z wieży rozciąga się przepiękny widok na odległe grzbiety Beskidu, a przy dobrej widoczności także na Tatry. Do wieży dojdziesz z centrum Wapiennego zielonym lub czarnym szlakiem (przejście zajmuje ok. 1 godziny).
- Tężnia solankowa z daleka przypomina fragment średniowiecznego grodziska. Powstały wokół niej mikroklimat to naturalne środowisko lecznicze podobne do nadmorskich miejscowości. Słońce i wiatr wzmacniają oddziaływanie tężni i powodują, że możemy poczuć się jak w nadmorskim kurorcie.
- Skansen Przemysłu Naftowego w Sękowej– po dziś dzień szczególnie w Sękowej i Siarach łatwo można natknąć się na stare szyby naftowe pamiątki po “gorączce naftowej” sprzed 150 lat. Skansen Przemysłu Naftowego w Sękowej, przedstawia proces technologiczny wydobycia, oczyszczania i transportu wydobywanej ropy naftowej. Ekspozycja ta jest częścią Karpackiego Traktu Naftowego promującego Karpacko – Galicyjski Szlak Naftowy jako produkt turystyczny o znaczeniu światowym.
Atrakcją gminy, są także widokowe górskie drogi, które poprzez wyścig Magurski stają się bardziej rozpoznawalne w Polsce.
Zapraszamy wszystkich przybyłych do dłuższego pobytu i zobaczenia wyjątkowego miejsca jakim jest Gmina Sękowa. Więcej na www.sekowa.pl